Rady a doporučení - ADVENT

Adventní čas je v plném proudu. Všichni se už těšíme na vánoční svátky a k tomu neodmyslitelně patří pečení cukroví, pálení svíček na adventním věnci a výzdoba domácností vánočními světýlky.

Pojďme si říct pár důležitých rad pro naše bezpečí během adventu

Rizika při pečení a vaření

panvicka.jpg

Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření i pečení, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že horký nebo už vznícený olej se nesmí hasit vodou, protože může snadno dojít k rychlému rozšíření ohně a snadnému popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je zakrýt ji pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu).

Adventní věnec

adventni venec maminka zapaluje.jpg

Ať už si adventní věnec nazdobíte doma nebo koupíte v obchodě, měl by být vyroben s ohledem na bezpečnostní riziko otevřeného ohně. Důležité je myslet na:

  • správný výběr svíčky nejlépe se speciální voskovou vrstvou, chránící proti brzkému prohoření,
  • umístění svíčky na stabilní nehořlavou podložku bránící přímému kontaktu svíčky s podkladem (např. chvojím a ostatními ozdobami adventního věnce),
  • uložení adventního věnce tak, aby v jeho bezprostřední blízkosti nebyly hořlavé materiály.

Nenechávejte zapálené svíčky na adventním věnci bez dozoru i s ohledem na děti a domácí zvířata, kdy například kočka může shodit adventní věnec na zem a způsobit tak nemalé škody.

Příčiny, možné důsledky a jak reagovat na vzniklý požár v domácnosti můžete zhlédnout v níže uvedeném videu:

POŽÁRY V DOMÁCNOSTECH - YouTube

 

Vánoční osvětlení

Ohen nebezpeci rodinne vanoce.jpg

Vše vrcholí zdobením vánočního stromečku, které se neobejde bez osvětlení. Skoro každý má rád svíčky či prskavky, které jsou ovšem velmi rizikové. Proto se hojně používají světýlka elektrická. Zde je důležité kupovat raději značkové výrobky, které mají potřebnou certifikaci a jsou opatřeny návodem na použití v českém jazyce. Pokud je máte již řadu let, vždy je před instalací zkontrolujte, jestli nemají porušený elektrický kabel nebo zda se nepřehřívají.

Hlásič požáru

Hlasic pozaru.jpg

Dobrou prevencí vzniku požáru v domácnosti jsou hlásiče požárů, které mohou včasně rozpoznat nebezpečí požáru. Hlásič požárů hlídá váš domov a chrání váš život, zatímco vy klidně spíte. Jeho instalace a údržba je jednoduchá a pořízení levné.

Požární hlásič je přístroj, který rozpozná a upozorní na vznikající požár pomocí opticko-zvukové signalizace (zvuku a blikajícího světla). Existuje mnoho typů hlásičů, které umí detekovat například kouř či zvýšené teploty, případně i kombinaci obojího.

 

 

 

Nezapomeňme se zastavit a vždy v klidu vše zkontrolovat proto, abychom si opravdu užili šťastné a veselé Vánoce.  

 

15. prosince 2021 | Autor: HZS Karlovarského kraje