Změny v protiepidemických opatřeních platné od 22. listopadu 2021

Změny vyplývající z jednání vlády ČR konaného dne 19. listopadu 2021 týkající se zejména testování zaměstnanců a OSVČ, provozu obchodů a služeb, testování ve školách

Testování zaměstnanců a OSVČ

Vláda ČR schválila pravidelné týdenní testování zaměstnanců a OSVČ, to se netýká osob s dokončeným očkováním, s potvrzením o prodělání nemoci, negativním RT-PCR testem mladším 7 dní či rychlým antigenním testem mladším 7 dní, který provedl zdravotnický pracovník. Testovat se nemusí ani zaměstnanci, kteří se během výkonu práce nesetkávají s žádnými dalšími osobami.

Provoz obchodů a služeb

Dochází k další změně v pravidlech pro provoz obchodů a služeb. Konkrétně se jedná o podmínky poskytování ubytovacích služeb od 22. listopadu 2021. Osoby cestující z pracovních důvodů či lidé, kterým bude poskytnuta lékařská péče, se budou moci prokázat také negativním RT-PCR testem mladším 72 hodin. Stejně tak osoby, které jsou v době, kdy začalo opatření platit, již ubytované, musí ovšem dodržet předem sjednanou dobu pobytu.

Testování ve školách

Další změnou je screeningové testování ve školách. S platností od 6. prosince 2021 bude ve školách testování probíhat každé pondělí, případně každý první vyučovací den v týdnu.

Poskytování ošetřovného

Vláda ČR na jednání dne 19. listopadu 2021 schválila návrh zákona o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, kterým se znovuzavede krizové ošetřovné. Rodiče, kteří zůstanou doma s dětmi, tak budou mít nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy anebo při individuální karanténě dítěte. Ošetřovné zároveň bude platit i na dítě, které se nemůže účastnit výuky kvůli karanténě v rodině.

Příspěvek pro zaměstnance při nařízené karanténě

Posledním bodem jednání se stal návrh zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě. Tento příspěvek umožní zaměstnancům získat příspěvek, který z důvodu karantény vznikl nárok na náhradu příjmu.

Zdroj: Vláda ČR

22. listopadu 2021 | Autor: HZS Karlovarského kraje