Vláda rozhodla o zpřísnění protiepidemických opatření kvůli šíření nakažlivější delta mutace koronaviru

Od 9. července přestane v ČR platit uznávání bezinfekčnosti po první dávce vakcíny s dvoudávkovým schématem. Zpřísní se i pravidla pro příjezd do České republiky

Změna v uznávání bezinfekčnosti u očkovaných osob

Od pátku 9. července se budou muset lidé, kteří zatím absolvovali pouze jednu dávku očkování u dvoudávkových vakcín, opět prokazovat při návštěvě restaurací, kulturních akcí, ale třeba i při návštěvě pacienta v nemocnici či příbuzného v zařízení sociální péče negativním testem na covid-19. Z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, které odsouhlasila vláda, se totiž k tomuto datu přestane uznávat první dávka jako dostatečná k zajištění bezinfekčnosti. Důvodem je šíření delta mutace koronaviru SARS-CoV-2, proti které je člověk po první dávce chráněn jen z 30 %.

Nově se za bezinfekčního ve všech případech, kdy se bezinfekčnost na základě přijatých protiepidemických opatření vyžaduje, bude považovat člověk až 14 dnů po dokončení vakcinace. Toto pravidlo se použije i pro případné nařízení karantény a izolace ze strany hygienické stanice.

Pravidla vstupu do ČR

V souvislosti s šířením delta mutace ve světě se od 9. července zpřísní i pravidla pro vstup do České republiky, a to i pro země zařazené na seznam zemí s nízkým rizikem.

Cestující z těchto zemí budou nově muset:

- vyplňovat příjezdový formulář
- v případě, že nebudou 14 dnů po dokončeném očkování, budou se muset před vstupem do ČR prokázat také negativním RT-PCR testem
- u zemí s nízkým a středním rizikem nákazy bude možné test před vstupem do ČR nahradit testem absolvovaným do 5 dnů po návratu

Navazující pravidla pro zaměstnance

Při návratu ze zahraničí se neočkované osoby budou muset zároveň prokázat negativním testem zaměstnavateli, jinak nebudou moci být vpuštěni na pracoviště.

V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem sice bude možné do doby prokázání se negativním testem do zaměstnání docházet, tito zaměstnanci ale budou mít povinnost na pracovišti nosit respirátory nejméně třídy FFP2.

Aktualizace seznamu zemí s extrémním rizikem nákazy

Česká republika také upraví seznam zemí s extrémním rizikem výskytu nemoci covid-19. Nově na něj od 5. července přibude Tunisko. O zařazení Velké Briitánie od 12. července rozhodne vývoj tamní epidemické situace v následujících dnech. Ministerstvo zdravotnictví zároveň upravilo původní zákaz cestování do těchto zemí na důrazné doporučení do nich necestovat.

 

Výsledky mimořádného jednání vlády naleznete na webu Vlády ČR

 

2. července 2021 | Autor: HZS Karlovarského kraje